Az egészséges konyhaművészet nálunk is időről-időre alakulni szokott a családi élelmiszer-érzékenységek, vagy aktuálisan szükséges diéták betartása alapján. A mai recept, amit megosztok Veletek egy átirat a Limara Péksége által kiadott csodálatos könyvből, melyet ezúttal ajánlom is szíves figyelmetekbe. Link itt.
Hozzávalók:
A tészta összeállítása:
A lisztbe készíts kis mélyedést, ide bele tudod önteni a kókuszzsírt és a tejet. Az edény oldalához húzogatva az alapanyagokat a tál középéből indítva gyúrd a tésztát addig, míg szépen elválik az edény oldalától. Ez kb. 15 percet fog igénybe venni.
Ezt követően nagyjából 3-4 órán át hagyd pihenni. Ha több lesz belőle, az sem gond, de vedd figyelembe, hogy a kovász érésével a savanykás íz is dominánsabb lesz. Egyszer érdemes átgyúrni időközben, hogy egyenletesebben kovászolódjon. Ezt követően 15 db, körülbelül 12dkg-os bucikat gyúrunk belőle, majd egy fél órát letakarva pihenni hagyjuk.
Az utolsó körben készítjük el a kifliket: a bucikból nagyjából 20cm-es körlapokat nyújtunk, majd egyik irányban a sodrófával megnyújtunk. Az így kapott ovális formát a rövidebbik oldalról elkezdjük feltekerni. Belisztezzük a kifli alját, és félretesszük pihenni. Ha végeztünk a kiflikkel, egy órát ismét pihenni hagyjuk.
Most jön a számomra először abszurdnak tűnő vízfürdő! J
Forraljunk vizet egy 24-26 cm átmérőjű lábasban, amibe legalább 4 ujjnyi magasságig tölsük fel, majd tegyünk bele egy evőkanál cukrot. Ebben kell a kiflik mindkét oldalát 30-30 másodpercig főzni, így fognak még nagyobbra dagadni. Nem kell lobognia a víznek. A kifliket először azzal a felével rakjuk a vízbe, amelyik a deszkán felül helyezkedett el. Egyszerre több kiflit is tehetünk a vízbe, én 10mp-ként szoktam belerakni a vízbe őket, hogy tudjam követni, és időben forgatni/ kiemelni őket.
Kizsírozott tepsibe szedjük, és előmelegített sütőben 200 fokon 30-40 perc alatt szép aranybarnára sütjük őket. Teheted sütőpapírra is, én mivel nem szeretek ezzel hulladékot termelni, inkább zsírozom a tepsit.
4 főre készítve
6-8 db vegán kovászos kiflit szeletelj fel vékony karikákra, majd kb. 0,5 l forróra melegített gabonatejjel öntsd le a szeleteket úgy, hogy mindenhol érje a tej! Forgasd át őket, hogy a tál alján lévő tejet is fel tudják szívni. Lassabban szívja magába a kovászos- "vajas" kifli a tejet, mint a normál vizes kifli, így hagyni kell kis időt neki. Utána megszórjuk annyi mákkal, hogy minden karika mindkét oldalát szépen befedje a mák. Ezt követően, még melegen tálaljuk!
Régiótól függően tálalás előtt még átsütik a gubákat, és vanília sodóval, lekvárral vagy tojáshabbal tálalják. Nálunk tejföllel szokás fogyasztani, melynek kiváltására alkalmas az üzletekben kapható, nagyon finom kókusz-, vagy mandula joghurt,de otthoni elkészítéssel is megvalósíthatóak a savanyított növényi "tejek". Aki szeretné, ugyanúgy főzhet egy könnyű sodót a növényi tejből.
A mákot általában cukorral együtt szoktuk mostanában darálni, de régi időkben még kézi darálóval készült, és édesítésre mézet csurgattak a gubák tetejére. Diétánktól, vagy ízlésünktől függően fogyasszuk, lehetőleg frissen darált mákból!
A mákosgubát kovászos kalácsból is lehet készíteni hagyományos módon, melynek a tésztája nagyon hasonló a fenti kifli recepthez.
A mákosguba írásos emlékei kb. 300 éves múltra tekintenek vissza, így várhatóan ennek az ételnek az ismerete még annál is régebbre tehető. Általában karácsonykor fogyasztották, hogy áldást hozzon a családra: az apró mákszemek sokaságát a babona szerint a bőség meghozatalának tekintették; pénzt, szerencsét hoznak a házhoz. A fogás másik kiemelt időszaka a böjti napokon, és Nagypénteken volt: hús- és zsírmentes ételként belefért a megszorított étrendbe is.
Jó étvágyat hozzá!
Itt a farsang, áll a bál! De már nem sokáig, így próbáljuk kihasználni a maradék időt tavaszig. Egyenlőre még a csendes havazás kényeztet minket, hogy érezzük, még tél van. Így ne feledjék februári akciónkat sem!
Elkezdődött az új év, és vele zajlik már a farsang is, mely a megszokotthoz képes idén igen rövid lesz! Ne tétlenkedjünk hát, adjunk lehetőséget magunknak az igazi örömködésre, a vidám összejövetelekre! Süssünk fánkot, csörögét, kortyolgassunk a meleg szobában finom forralt bort, és tervezzük meg mit szeretnénk megvalósítani ebben az évben!
Vége a húsvéti időszaknak, jön az igazi tavasz és az Anyák napja! Ha szeretnénk édesanyánkat meglepni valami különleges ajándékkal, akkor választhatunk neki natúrkozmetikumot, csupa természetes összetevőkből!